LeksykonZdrowia.pl

Zalecenia Dukana związane z zimnem

Dieta doktora Dukana, to nie tylko zalecenia dotyczące tego, w jaki sposób i co jeść – to również cała filozofia życia ukierunkowana na to, by nie przybierać na wadze i zachowywać stabilną wagę. Proces utrzymywania właściwej wagi – jak mówi Dukan – możemy zapewnić sobie nie tylko poprzez to co i jak jemy, ale również zwracając uwagę na inne obszary naszego funkcjonowania – na przykład na temperaturę.

Według Dukana, sprzymierzeńcem osoby będącej na diecie, jest zimno. Można je wykorzystać do tego, by zminimalizować ryzyko przybierania na wadze i by utrata wagi, dzięki zimnu była bardziej efektywna. Jak zatem ma się dieta proteinowa do zimna?

Zanim zaczniemy rozważać wpływ niskich temperatur na wagę, musimy uświadomić sobie, że praktycznie połowa codziennej porcji kalorii, którą przyjmujemy, zużywana jest na ogrzanie naszego organizmu. Za pomocą zimna możemy więc dążyć do tego, by maksymalizować nasz wydatek energetyczny i tym samym zmniejszać ilość wchłanianych kalorii. Jak zatem możemy pomagać sobie zimnem?

Jedz częściej dania zimne – organizm musi wtedy wydać dodatkowe kalorie na ogrzanie pokarmu do temperatury ciała. A każda dodatkowo utracona kaloria, to nasz zysk.
Pij zimne napoje – tu zasada jest identyczna. Zanim ogrzejemy napój, stracimy kilka kalorii. Według Dukana, picie zimnych napojów może przełożyć się na spalenie 2,5 kg wagi rocznie.
Bierz chłodny prysznic – dzięki wychodzeniu ciała pod prysznicem, organizm musi spalić kalorię, by zachować wyjściową temperaturę ciała – dzięki temu chudniemy.
Nie ubieraj się zbyt ciepło – dzięki temu, organizm spali kalorie na walkę z wychłodzeniem.
Obniż temperaturę w mieszkaniu – już 20oC zamiast 23oC wystarczy by spalić 100 dodatkowych kalorii dziennie.

Tak jak dieta Dukana nie polega na tym by się katować, tak i zalecenia związane z niska temperatura nie są po to, byśmy sie męczyli. Dukan uważa jednak, że każdy jest w stanie wybrać sobie dwie – trzy czynności, które nie będą wymagały dużego poświecenia, a jednocześnie pozwolą w bardziej pełny sposób dbać o wagę.