LeksykonZdrowia.pl

Dieta Dukana - alkohol

wino

Czy na diecie Dukana można pić alkohol? Czy jedna lampka wina przy diecie proteinowej może zaprzepaścić efekty diety? Jakie przeciwwskazania dotyczące alkoholu niesie ze sobą dieta Dukana? Alkohol w diecie – co wolno i kiedy wolno?

Nie ma takiej diety, w której alkohol byłby mile widziany – puste kalorie i spore obciążenie dla organizmu zawsze będą postawą do tego, by alkoholu przy diecie unikać. W przypadku diety Dukana, ze względu na specyfikę jadłospisu, alkohol jest w pierwszych dwóch etapach diety całkowicie zakazany. Potem możemy już sobie nieco pofolgować.

Dieta Dukana – alkohol zakazany

Pierwsze dwie fazy odchudzania (czyli fazę uderzeniową oraz fazę naprzemienną) w ramach diety Dukana musimy przeżyć bez alkoholu. Dlaczego? Mamy tu kilka powodów:

  • Alkohol zawiera puste kalorie – czyli wprowadzamy do organizmu dodatkowe kalorie, które nie tylko nie dają nam uczucia sytości, ale dodatkowo wzmagają apetyt.
  • Alkohol rozluźnia nasze hamulce – w efekcie jesteśmy bardziej skłonni do tego, by dać się namówić na „małe co nieco” i przegryźć precelka, chipsa czy inny niedozwolony w diecie produkt. W efekcie rujnujemy efekty diety.
  • Alkohol obciąża wątrobę, która i tak w ramach diety białkowej jest mocno zapracowana – zatem dodatkowo robimy naszemu organizmowi krzywdę.
  • Alkohol wpływa negatywnie na kanaliki nerkowe obkurczając je – w efekcie toksyczne produkty przemiany materii dłużej zalegają w naszych nerkach. Filtracja w diecie Dukana jest zaś niezwykle ważna, dlatego też pijąc alkohol w trakcie diety dodatkowo mocno nadwyrężamy nasze nerki.

Niektórym osobom stosującym dietę Dukana ciężko powstrzymać się od alkoholu – co stanie się zatem, jeśli złamiemy zakaz i wypijemy lampkę wina lub piwo? Przede wszystkim, wszystko zależy od ilości. Przy jednej lampce wina w pierwszej bądź drugiej fazie, nasz organizm zatrzyma się w procesie odchudzania – zatem zniwelujemy efekty diety i fazy trzeba będzie wydłużyć. Przy większych ilościach alkoholu skutki mogą być znacznie bardziej nieprzyjemne. Ból brzucha i wątroby, biegunka, wymioty (czyli ogólne wskaźniki zatrucia) mogą zdarzyć się osobom, które dotąd cieszyły się dużą tolerancją na alkohol. Dieta Dukana zmienia metabolizm i w efekcie trudno przewidzieć jak zachowa się nasz organizm.

Wino w diecie Dukana

Na lampkę wina lub delikatnego drinka można sobie pozwolić dopiero przy trzeciej fazie odchudzania. Oczywiście lepiej alkoholu unikać całkowicie, ale jeśli istnieje bardzo duża potrzeba, to jedna czy dwie lampi do obiadu w fazie utrwalania wagi nie zaszkodzą - oczywiście wszystko z umiarem. Decydując się jednak na włączenie alkoholu do jadłospisu w trakcie bycia na diecie, koniecznie trzeba obserwować swój organizm i kontrolować to, jak alkohol na nas działa.