LeksykonZdrowia.pl

Dukan i słodzik

W diecie Dukana słodzik jest dozwolony, ale autor diety ostrzega, że badania wykazują iż organizm wyczuwa "słodzikowe oszustwo" i nadal domaga się cukru – w efekcie możemy przyjmować większe ilości jedzenia chcąc skompensować sobie brak cukru w diecie. Z drugiej strony, wykorzystanie słodziku pozwala doprawić i dosmakować niektóre dania, które bez niego byłyby po prostu niejadalne. Jak zatem radzić sobie z problemem konieczności rezygnacji z cukru i niechęcią do nadmiernego używania słodzika na diecie Dukana? Najlepiej odzwyczaić się od słodzenia napojów (kawy i herbaty), a pozostałe dania słodzić z umiarem. Choć Cola Light jest przez Dukana polecana jako zastępczy wobec tradycyjnej coli czy soków napój, można zastąpić ją zwykłą wodą.

Ważne, aby jeść produkty słodzone słodzikiem z umiarem - stopniowo osoba odchudzająca się odzwyczai się od słodkiego smaku a ochota na "coś słodkiego" zacznie się zmniejszać.

stewia

Zamiast tradycyjnych słodzików, można wypróbować również niskokaloryczny syrop z agawy lub stewię – naturalny słodzik roślinny. Stewia jest rośliną, którą można uprawiać samodzielnie.

Dyskusje na temat słodzików prowadzone są na różnych forach internetowych. Więcej możesz znaleźć m.in. tu: http://www.forum.dietaproteinowa.eu/topic/139-jaki-slodzik