LeksykonZdrowia.pl

Dieta Dukana dla osób z niskim ciśnieniem

ciśnienie

Dieta Dukana promowana jest jako wyjątkowo zdrowy sposób odżywiania. Wiele osób chwali ją między innymi właśnie za to, że może być stosowana nawet przez te grupy ludzi, które, ze względu na swoje problemy ze zdrowiem, nie mogą wcielać w życie wszystkich programów żywieniowych, promowanych jako pozwalające na zrzucenie zbędnych kilogramów. Owszem, raz na jakiś czas wspomina się o tym, że zarówno nastolatki, jak i osoby starsze przed inauguracją diety powinny skontaktować się z lekarzem, na tym jednak kończy się nasza wiedza na temat przypadków nakazujących zwiększenie czujności. Tymczasem okazuje się, że pewną ostrożność powinny zachować również te osoby, które zmagają się z problemem bardzo niskiego ciśnienia.

Na to, że pacjenci z niskim cieśnieniem nie znoszą najlepiej diety Dukana, uwagę zwrócili sami odchudzający się Polacy. Ich niepokój wzbudziło przede wszystkim to, że choć waga spadała, obniżało się również ich samopoczucie. Na forach internetowych i w prasie poradnikowej można było zapoznać się z informacjami na temat tego, jak skuteczna jest to dieta i jak dobrze można się czuć koncentrując się na spożywaniu produktów bogatych w białko, tymczasem pacjenci z niedociśnieniem ze zdumieniem spostrzegali, że nieustannie są senni, nie mogą się na niczym skoncentrować, zmagają się z nieustannymi zawrotami głowy, a ich stan nie poprawia się nawet pomimo tego, że dieta wchodzi w kolejne fazy, a więc organizm sprawia wrażenie pogodzonego z nowym sposobem odżywiania.

Kontakt z osobami odchudzającymi się, które nie miały problemów z ciśnieniem wcale nie rozwiązywał problemu. Zazwyczaj tłumaczono więc złe samopoczucie błędami popełnianymi w czasie realizowania założeń diety i dziwiono się, że błędy te w ogóle mogą się pojawiać, skoro plan żywieniowy zaproponowany przez Pierre Dukana jest tak czytelny. Na szczęście dziś osoby z niskim ciśnieniem mogą już odetchnąć z ulgą. Umiemy nie tylko odpowiedzieć na pytanie o to, dlaczego wpływa ono na samopoczucie podczas diety, ale i na pytanie o to, co robić, aby chudnąc, a mimo wszystko czuć się dobrze.

Najważniejsza informacja z pewnością nie przypadnie wszystkim do gustu, okazuje się bowiem, że osoby, które zmagają się z problemem bardzo niskiego ciśnienia nie powinny inaugurować diety Dukana bez konsultacji z lekarzem. To właśnie specjalista powinien prześledzić plan żywieniowy i odpowiedzieć na pytanie o to, do jakiego stopnia jest on bezpieczny, należy zatem liczyć się z tym, że dieta Dukana będzie skuteczna przede wszystkim wówczas, gdy zostanie poddana pewnym modyfikacjom.

Najczęściej wspomina się o tym, aby nie rezygnować całkowicie z soli. Owszem, jej nadmierna ilość zatrzymuje w organizmie nie tylko wodę, ale również toksyny, których powinniśmy pozbywać się jak najszybciej, zawarty w niej sód zwiększa jednak objętość krążącej w organizmie krwi, a tym samym również podwyższa ciśnienie. Warto zwrócić uwagę i na to, ile jedzenia znajduje się na talerzu osoby z niskim ciśnieniem. Zbyt obfite posiłki obniżają ciśnienie, warto zatem stosować się do jednej z najważniejszych zasad diety Dukana mówiącej o tym, aby jeść często, ale bardzo mało.

Wśród pacjentów zmagających się z problemem niskiego ciśnienia nie brakuje i takich, którzy regularnie przyjmują podwyższające je leki. Właśnie ta grupa powinna zostać otoczona szczególnie staranną opieką ze strony lekarzy, którzy będą monitorować wpływ odchudzania na skuteczność działania wspomnianych medykamentów. Piękna sylwetka to cel, do którego powinniśmy dążyć, pamiętajmy jednak, że jego realizacja nie może odbywać się za wszelką cenę. Gdy lekarz stwierdzi, że kontynuowanie diety Dukana może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, warto z niej zrezygnować.