LeksykonZdrowia.pl

Dieta proteinowa a karmienie piersią

jabłuszko

Wiele młodych mam tuż po narodzinach swojego dziecka chce jak najszybciej pozbyć się nagromadzonych podczas ciąży kilogramów. Nie bez powodu, pojawiają się myśli o rozpoczęciu diety, której stosowanie przywróci smukłą sylwetkę sprzed ciąży. Jednak czy rozpoczynanie diety tuż po porodzie, a zarazem podczas karmienia jest dobrym pomysłem?

Karmienie piersią a dieta

Pierwsze 6 miesięcy życia to okres, kiedy karmienie piersią powinno stanowić wyłączny rodzaj odżywienia maluszka. Pokarm jest dopasowany do potrzeb dziecka, zarówno pod względem temperatury czy składu, który obfituje w substancje aktywne biologicznie, wspomagające odporność, trawienie czy dojrzewanie układu pokarmowego.

Dieta kobiety karmiącej powinna obfitować we wszystkie składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Wszelkie niedobory mogą szkodliwie wpływać zarówno na matkę, jak również potomstwo. Dlatego ani pediatrzy ani dietetycy nie zalecają stosowania żadnej diety, szczególnie tak inwazyjnej, jaką jest dieta proteinowa. Wręcz przeciwnie, kobieta powinna szczególnie zadbać o swój jadłospis, zwiększając energetyczność diety nawet o 500 kcal na dobę, która stanowi uzupełnienie diety.

Często obserwuje się sytuację, kiedy kobiety karmiące są znacznie szczuplejsze niż przed ciążą. Wszystko za sprawą rewolucji w metabolizmie, który staje się efektywny i przestawia na tryb oszczędny tak, aby pokarm dostarczał jak najlepszych składników.

Dieta młodej mamy

Zalecenia żywieniowe młodej mamy są bardzo zbliżone do piramidy zdrowego żywienia. Dieta powinna być lekkostrawna i urozmaicona; obfitować w produkty ze wszystkich grup żywności, zarówno zbóż, nabiału, warzyw czy mięsa. Prawidłowy sposób odżywiania mamy wystarczy, aby przynosić korzyści dla maluszka. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości ze strony układu pokarmowego dziecka, należy obserwować jadłospis pod kątem wykluczenia składników.

Jeżeli jako młode mamy, chcemy wrócić do figury sprzed ciąży, postawmy na zdrową dietę odchudzającą, która zapewni nam zbilansowane odżywianie i powrót do smukłej sylwetki.