LeksykonZdrowia.pl

Dla kogo dieta Dukana nie jest wskazana?

mama w ciąży a dieta dukana Rosnąca popularność diety Dukana sprawia, że systematycznie rośnie grupa osób zastanawiających się nad zasadnością wprowadzenia jej w życie. Troska o rzucenie zbędnych kilogramów jest godna pochwały zwłaszcza, że szczupłe ciało jest niejako automatycznie ciałem zdrowszym niż otyłe. Niestety, dieta Dukana, tak samo, jak i każda inna, nie jest przeznaczona dla każdego z nas, a co za tym idzie – każdy, kto chce do niej przystąpić musi zorientować się, czy nie istnieją przeciwwskazania, które uniemożliwiają mu to. Lista przeciwwskazań uniemożliwiających prowadzenie czystej diety proteinowej nie jest długa, warto jednak pamiętać o nich, w każdym z wymienionych poniżej przypadków dieta Dukana może bowiem stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a niekiedy nawet życia. Kto zatem powinien wykazywać się szczególną ostrożnością?

- Kobiety w ciąży oraz te, które aktualnie karmią piersią. Ich organizm musi przyjmować nie tylko proteiny, ale również cukry i węglowodany, w niebezpieczeństwie znaleźć się może bowiem nie tylko życie matki, ale i dziecka.

- Osoby czynnie uprawiające sport. Zawodowcy niekiedy muszą zgubić kilka kilogramów, dieta Dukana może mieć jednak wpływ na spadek formy, w jej pierwszej fazie osobom odchudzającym się towarzyszy bowiem zmęczenie, a proteiny nie są wystarczające do tego, aby szybko odzyskać sprawność wymaganą w profesjonalnym sporcie.

- Osoby zmagające się z cukrzycą. W ich wypadku warunkiem utrzymania stanu zdrowia na zadawalającym poziomie jest przestrzeganie wymogów diety ustalonej wspólnie z diabetologiem. Jej modyfikacje mogą być bardzo niebezpieczne i absolutnie żadnego znaczenia nie ma tu to, że mamy do czynienia z propozycjami, które pozwoliły schudnąć już tysiącom osób.

- Dzieci i młodzież znajdująca się w okresie dojrzewania. Zarówno jedna, jak i druga wymieniona tu grupa powinna zdrowo się odżywiać, nie wolno jednak narażać organizmu na utratę najważniejszych dla niego składników odżywczych w imię diety. Dieta Dukana w swojej pierwszej fazie zakazuje odwoływania się do warzyw i owoców, a w jej drugi etap jest na tyle restrykcyjny, że może w wyjątkowy sposób osłabić młody organizm.

Osoby, które znajdują się w jednej z wymienionych tu grup, a mimo to chcą korzystać z dobrodziejstw diety Dukana nie powinny się jednak załamywać. Nawet, jeśli dieta w czystej postaci jest niewskazana, nie oznacza to wcale, że nie można jej stosować poddając ją najpierw pewnym modyfikacjom. Oczywiście, nie wolno dokonywać ich samodzielnie, często wystarcza jednak wizyta u dietetyka, aby przekonać się, że odrobinę przeorganizowana dieta Dukana znajduje się w naszym zasięgu i może być wcale nie mniej skuteczna niż dieta w swojej czystej postaci.