LeksykonZdrowia.pl

Dieta Dukana - Jadłospis

jadłospis

Dieta Dukana jadłospis uzależniony ma od fazy diety, w której znajduje się osoba odchudzająca się. Podstawą żywienia są produkty o wysokiej zawartości białka, z czasem zaś do diety włączane są warzywa i produkty o niskiej zawartości węglowodanów.

Faza ataku

Pierre Dukan opracowując swoją metodę w bardzo szczegółowy sposób określił produkty, które można spożywać. W fazie pierwszej – zwanej fazą ataku dopuszczalne są jedynie produkty o wysokiej zawartości białka. Grup produktów jest 8 – mięso, podroby, wędliny, ryby, owoce morza, drób, jajka i nabiał – jedynie jednak owoce morza można jeść wszystkie bez ograniczeń. Z pozostałych grup wybrane zostały określone produkty o odpowiedniej zawartości białka i ograniczonej zawartości tłuszczów i węglowodanów. Tych podstawowych produktów, z których układany jest jadłospis diety Dukana jest 72. Dla osoby, która dopiero zaczyna dietę, najwygodniejszym rozwiązaniem w codziennych zakupach jest stworzenie listy tych 72 produktów i posiadanie jej zawsze przy sobie. Obowiązkowym elementem jadłospisu jest też duża (minimum 1,5 litra) ilość wody.

Przykładowy tygodniowy jadłospis dla fazy ataku znajdziesz np. tutaj:
http://www.dietaproteinowa.com.pl/faza1.php

Faza naprzemienna

W kolejnej fazie, naprzemiennej, jadłospis ulega modyfikacji – do dozwolonych w pierwszej fazie produktów włączane są dodatkowo niektóre warzywa. Ich lista również jest określona – z jadłospisu wyłączone są między innymi rośliny strączkowe (ze względu na dużą zawartość węglowodanów - mimo zawartości białka) czy ziemniaki (z którymi osoby decydujące się na dietę Dukana muszą pożegnać się na długo - najlepiej na zawsze).

Przykładowy tygodniowy jadłospis dla fazy naprzemiennej znajdziesz np. tutaj:
http://www.proteinowa.net/jadlospis.php

Faza stabilizacji

Trzecia faza, w trakcie której stabilizuje się wagę, to okres w którym do diety włączane są zakazane dotąd produkty – chleb, ryż, owoce, ser żółty, makarony – nie wolno ich jednak jeść bez ograniczeń. Każdego produktu można w skali tygodnia lub dnia przyjąć określoną ilość. Konieczny jest też dzień z samymi białkami – który będzie osobie odchudzającej się towarzyszył już przez całe życie – także wtedy, kiedy po zakończeniu fazy trzeciej, jej jadłospis zostanie wzbogacony w zasadzie o każdy dowolny produkt.

Dieta Dukana jadłospis ma wbrew pozorom dość urozmaicony i choć wielu produktów jeść nie wolno, a zakupy muszą być bardzo ostrożne – ze względu na konieczność sprawdzania składu kupowanego nabiału, to ilość kombinacji potraw, jakie z dozwolonych produktów można stworzyć jest bardzo duża - dlatego dieta białkowa nie jest nudna! To, co również nie pozostaje bez znaczenia dla efektywności diety to fakt, iż tak długi okres trwania diety powoduje, że jadłospis osoby, która przeszła dietę białkową ulega trwałemu przeobrażeniu. Odzwyczajając się od bogatych w węglowodany produktów, po przejściu do fazy czwartej najczęściej nie ma się już na nie ochoty!

Nie masz pomysłu na potrawy? Ciekawe przepisy znajdziesz w książce:
Nie potrafię schudnąć Przepisy specjalnie dla Polaków