LeksykonZdrowia.pl

Faza uderzeniowa – czego się spodziewać?

faza uderzeniowa

Pierwsze dni diety zawsze są szczególne. Nie ma tu znaczenia, czy w grę wchodzi dieta Dukana, czy też inny sposób zrzucania nadmiaru kilogramów – zawsze jesteśmy pełni swego rodzaju optymizmu i ciekawi tego, czy efekty diety, które zaobserwujemy w swoim konkretnym przypadku będą dokładnie takie same, jak u naszych znajomych. Osoby znajdujące się właśnie u progu fazy uderzeniowej diety białkowej są jednak w sytuacji szczególnej, ich nadzieje bywają bowiem rozbudzane nie tylko przez nastawionych optymistycznie znajomych, ale i przez media. Dieta Dukana traktowana jest jak coś, co po prostu musi się udać, nie da się więc zaprzeczyć temu, że mówimy w tym momencie o naprawdę poważnym obciążeniu.

Właśnie dlatego jeszcze przed startem warto uświadomić sobie, że dieta proteinowa w fazie ataku ma nie tylko jasne, ale i ciemne strony. Znajomość tych jasnych jest powszechna, jeżeli jednak chodzi o te, które mogą sprawiać nam trudność, nie mówi się o nich zbyt często. Gdy zaczniemy stosować dietę możemy się więc spodziewać:

  • Uczucia głodu, które powinno zniknąć w trzecim dniu fazy ataku, do tego czasu jednak może wywołać sporo zamieszania.
  • Poczucia zmęczenia wynikającego przede wszystkim z trudności, jakie początkowo będzie miał nasz organizm pozbawiony ulubionych cukrów, węglowodanów i tłuszczy oraz zmuszony do wykorzystywania niemal całej swojej energii do tego, aby trawić białka.
  • Zaparć, które powinny pojawić się po czwartym dniu kuracji w rezultacie zmniejszenia się objętości stolca. Jeżeli pojawią się wcześniej, powinien być to dla nas sygnał świadczący o tym, że nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości płynów, w pewnym momencie mamy jednak do czynienia ze zjawiskiem, które można określić mianem zupełnie naturalnego. Oczywiście, problem ten może nam doskwierać, skutecznym rozwiązaniem okazuje się więc sięgnięcie po otręby pszenne spożywane czy to samodzielnie, czy też w postaci placków.
  • Nieprzyjemnego oddechu będącego naturalną konsekwencją intensywnej pracy, jaką wykonuje trawiący proteiny organizm. W przypadku, gdy problem staje się dość dokuczliwy wystarczy jednak żuć gumę pozbawioną dodatku cukru, aby się go pozbyć.
  • Rozdrażnienia, które mija w kolejnych dniach diety. I ono jest czymś oczywistym, skoro organizm nagle zostaje zmuszony do funkcjonowania w zupełnie nietypowy sposób.

Wszystkie niedogodności mogą skłaniać nas do podejrzewania, że dieta Dukana w swoje fazie ataku nie przebiega tak, jak powinna. Warto zatem wiedzieć, że są one jak najbardziej naturalne, a w związku z tym niemal każda osoba znajdująca się w trakcie diety proteinowej musiała się z nimi zmagać.