LeksykonZdrowia.pl

Dieta cytrynowa – poznaj zasady detoksu

Dieta cytrynowa to jedna z tych diet, które chętnie stosują celebryci, aby szybko zrzucić zbędne kilogramy. To typowa dieta oczyszczająca i odchudzająca, gdyż dzięki właściwościom cytryny można pozbyć się toksyn z organizmu, a przy okazji zgubić zbędne kilogramy. Jednak wiele osób stosuje jej restrykcyjną formę w postaci detoksu cytrynowego. Czy jest to dobry pomysł? Z pewnością na to pytanie najlepiej odpowie dietetyk kliniczny. Jednak my spróbujemy przybliżyć zasady zarówno diety oczyszczającej, jak i detoksu oraz przeanalizować czy są dobrym wyborem.

cytrynka 1

Dlaczego cytryna jest dobrym sposobem na detoks?

Jak wiadomo cytryna zawiera bardzo dużo witaminy C, bo aż 50 mg na 100 g. Dzięki temu wspiera układ immunologiczny. Warto wiedzieć, że picie soku z cytryny po przebudzeniu może pobudzać pracę nerek, a także trawienie. Cytryna zawiera również potas, który wspomaga pracę mózgu i układu nerwowego. Cytryna doskonale odkwasza organizm i pozwala pozbyć się toksyn, również tych związanych ze spożyciem alkoholu. Dlatego woda z sokiem z cytryny polecana jest dla tych, którzy odczuwają skutki jego spożycia, w postaci bólu głowy i i innych objawów somatycznych.

Detoks cytrynowy, czyli głodówka na lemoniadzie

cytrynka 3 Najbardziej restrykcyjną formą diety odchudzającej z cytryną w roli głównej jest detoks. Tutaj właściwie nie spożywa się niczego więcej niż lemoniady cytrynowej. I już w tym momencie powinna zapalić się czerwona lampka! Oczywiście w ten sposób rzeczywiście w spektakularny sposób można zrzucić zbędne kilogramy, nawet 5 w tydzień. Jednak czy jest to zdrowe? Absolutnie nie. Niektórzy celebryci taką głodówkę stosują nawet 12 dni. Takie postępowanie to prosta droga do rozstroju całego metabolizmu i gwałtownego wzrostu wagi po wprowadzeniu na powrót produktów stałych, czyli efektu jo-jo. Pewnie wiele osób zastanawia się czy taka dieta, nie wywoła większych spustoszeń w organizmie. Oczywiście poza wzrostem wagi będzie to zaburzenie rytmu trawienia i długotrwałe zaparcia. W końcu dla organizmu nie jest normalne by przez prawie dwa tygodnie dostarczana do niego była jedynie woda z cytryną, z dodatkiem pieprzu cayenne oraz syropu klonowego. Ten ostatni składnik ma dać energię przez cały okres głodówki.

Dieta cytrynowa oczyszczająca – zasady

cytrynka 2 Jeśli celem diety cytrynowej jest głównie oczyszczenie organizmu z toksyn, a niekoniecznie spektakularna utrata wagi, to taka dieta może być nawet zdrowa. Opiera się na piciu wspomnianego soku z cytryny (najlepiej świeżo wyciśniętego) pół godziny przed posiłkiem lub po posiłku. Dzięki temu pobudza się do pracy układ trawienny, a jednocześnie je się cały czas zbilansowane posiłki. Oczywiście w takiej diecie najlepiej unikać mięsa, a już bezwzględnie zrezygnować z ciężkostrawnych wołowiny i wieprzowiny. Najlepiej zamiast nich spożywać ryby morskie bogate w kwasy Omega-3 i Omega-6, które zwalczają wolne rodniki tlenowe i działają przeciwnowotworowo. Jeśli chodzi o pieczywo to należy zrezygnować z pszennego na rzecz razowego. Bardzo ważne jest również spożywanie chudego nabiału oraz warzyw i owoców. Taka dieta również może doprowadzić do częściowej redukcji wagi, gdyż poprawi się metabolizm. Jednak nie jest wyniszczająca dla organizmu.

Dieta cytrynowa na odchudzanie – jak uniknąć efektu jo-jo?

Oczywiście można spróbować stosowania diety cytrynowej w celu redukcji wagi, jednak lekarze nie rekomendują tu głodówki. Kluczem są zbilansowane posiłki i nieznaczna redukcja spożywanych kalorii. Tutaj zamiast jednego z zalecanych 5 posiłków można wypić sok z cytryny. Należy również jeść często, nawet co 3 godziny. Ważne jest również włączenie do diety ruchu. Należy pamiętać, że fruktoza zawarta w owocach to też cukier i choć są bardzo zdrowe, to przy diecie odchudzającej nie można spożywać ich wieczorem. Zbilansowaną dietę pomoże ustalić dietetyk kliniczny, do którego warto udać się po poradę. Stosowanie wszelkich diet odchudzających pod okiem specjalisty, który właściwie dobierze jadłospis może być nie tylko bezpieczne, ale i skuteczne.

Niewątpliwie dieta cytrynowa może wspomagać proces odchudzania. Jednak nie należy rezygnować ze wszystkich stałych posiłków, a jedynie wprowadzić do jadłospisu sok z cytryny i zrezygnować z niezdrowych przekąsek. Zbilansowany jadłospis pomoże poradzić sobie z problemami trawiennymi.